سند بلاست

سندبلاست :

 

به طور کلی به عملیات پرتاب مواد ساینده با فشار بسیار زیاد هوا را بر روی سطوح را سند بلاست گویند. کلمه سندبلاست یک کلمه انگلیسی است که معنای تحت اللفظی آن عبارت است از :سند یعنی شن و ماسه و بلاست یعنی انفجار و پرتاب که به اصطلاح به فرآیند پرتاب و انفجار شن و ماسه با قرار گرفتن تحت فشار هوا را بر روی سطوح سند بلاست می گویند.

 

تاریخچه سند بلاست :

 

لازم است که قبل از وارد شدن به هر شغل و صنعتی تاریخچه آن را مطالعه کنیم و بدانیم تا با گذشته و سیر تکاملی آن آشنا شویم ،اما تاریخچه سند بلاست مربوط به ژنرال بنجامین تیلمن است که ماجرا ازین قرار است که روزی ژنرال در قرارگاه نظامی در مکان خود مشغول استراحت بود که ناگهان در آن محل طوفان شن رخ می دهد ،تیلمن بعد از تمام شدن طوفان می خواهد از پنجره اتاق خود به بیرون نگاهی بیاندازد که موضوعی توجه او را از طوفان شن به شیشه پنجره اتاقش جلب می کند و آن این بود که شیشه اتاقش در اثر برخورد ذرات شن در طوفان مات شده بود و همین مسئله او را به این فکر می اندازد تا جرقه اختراع وسیله ای که بتوان ذرات شن را با سرعت زیاد بر روی سطوح پرتاب کرد شکل میگیرد و بدین ترتیب اولین دستگاه سند بلاست اختراع شد. فکر این ژنرال خدمت بزرگی به بشریت ارائه کرد و با کشف این روش توانست روشهای قدیمی تمیز کاری و آماده سازی سطوح را که در بسیاری از موارد گران و غیر ممکن بود را کنار بگذارد و توانست سندبلاست را به عنوان فرآیندی با صرفه ،کارآمد و پر یازده به جهانیان معرفی کند.

 

تجهیزات سندبلاست :

 

1-کمپرسور هوا :کمپرسور های مورد استفاده در سندبلاست به سه گروه تقسیم می شوند که عبارت اند از :پیستونی ،اسکرو برقی و اسکرو دیزلی
در انتخاب کمپرسور باید به دو مورد توجه کرد یکی فشار کاری یا psi که واحد آن پوند در اینچ مربع است و دیگری حجم هوادهی کمپرسور است که واحد آن فوت مکعب است که این یعنی مقدار فشار دستگاه و حجم هوایی که کمپرسور به مدت یک دقیقه تولید میکند را بیان میکند.
حجم مخزن در کمپرسور تعیین میکند که چه حجمی از هوا تولید میکند.
2-دیگ سند بلاست : مخزنی است که مواد ساینده لازم برای کار درون آن ریخته میشود که با کمک هوای فشرده ورودی از طریق شیلنگ به سمت نازل هدایت میشود که وسیله دارای شیر های ورودی و خروجی ،درجه فشار سنج ،سوپاپ اطمینان و رطوبت گیر هوای کمپرسور میباشد .
دیگ های سند بلاست دارای ظرفیت بندی مختلفی می باشند که هرکدام مناسب برای پروژه های خاصی می باشند که عبارت اند از :80 لیتری،220 لیتری ،320 لیتری ،500 لیتری

3-نازل سندبلاست : جنس نازل ها از تنگستن ،آلومینیوم و روکش لاستیکی می باشد و دارای اندازه ها و ابعاد مختلف می باشند که کمترین و کوچکترین خروجی دهانه نازل چهار میای متر و بزرگترین خروجی دهانه نازل دوازده میلی متر می باشد.

 

 

4- هولدر و شیلنگ : هولدر جز اتصالات می باشد که برای اتصال شیلنگ به دیگ و کمپرسور و همین طور اتصال نازل به شیلنگ مورد استفاده قرار می گیرد.
شیلنگ سندبلاست باید به صورت ضد سایش باشد که از پر مصرف ترین سایز یک اینچ و یک و یک چهارم اینچ می باشد که به صورت حلقه های چهل متری در بازار موجود است .در مورد نگهداری این شیلنگها نکته ای وجود دارد و آن این است که از نگهداری این شیلنگها در زیر نور خورشید و محیط هایی که رطوبت بالایی دارند خودداری کنید زیرا باعث کاهش کیفیت و طول عمر و ماندگاری شیلنگ میشود.

تجهیزات ایمنی جهت اجرای سند بلاست : برای رعایت نکات ایمنی و حفاظت از خود هنگام فعالیت اپراتور باید از وسایل حفاظتی ایمن و مناسب استفاده کند و به تمامی پروتکل های ایمنی جامه عمل بپوشاند تا خطری متوجه حیات وی و سایر پرسنل نشود، اما این وسایل از قبیل : لباس کار و دستکش که باید به صورت ضد سایش باشد زیرا مواد ساینده خاصیت خورنده و سایش دارند پس لباس کار و دستکش باید مناسب با این فعالیت باشد .
کلاه ایمنی با نقطه اتصال شیلنگ اکسیژن هوا که برای حفاظت از سرو صورت شخص اپراتور و تامین اکسیژن مورد نیاز وی می باشد .
کپسول تنفسی سند بلاست : برای این که شخص اپراتور سندبلاست درحین اجرای کار دچار مشکلات تنفسی نشود لازم است که از کپسول تنفسی سندبلاست استفاده کند به این صورت که هوا از داخل سیستم سانتریفوژ داخل دستگاه عبور کرده و پس از عبور به کلاه جهت تنفس منتقل می گردد و جهت جذب ذرات میکرونی روغن باید از میکرو فیلترها استفاده کرد.

مواد ساینده مورد استفاده در سندبلاست : متداول ترین ماده ساینده مورد استفاده در سندبلاست سیلیس می باشد که البته استفاده از مواد ساینده ای که حاوی بیش از یک درصد سیلیس آزاد هستند ممنوع می باشد و چیزی که مهم است این است که امروزه برای جلوگیری از آسیب رسیدن به محیط زیست و پرسنل سند بلاست کار و جلوگیری از آلوده شدن به بیماری های ریوی از مواد ساینده سیلیس کمتر استفاده میشود و مواد ساینده دیگری همچون مسباره، سرباره و اکسید سایر فلزات استفاده می شود .

 

سند بلاست

فرآیند اجرای سندبلاست :

 

قبل از اجرای عملیات سند بلاست حتما باید از تجهیزات ایمنی مخصوص استفاده گردد تا علاوه بر این که روند فعالیت با سرعت و پیشرفت مناسب پیش می رود ایمنی لازم در محیط کارگاهی هم رعایت شود در ضمن اپراتور سندبلاست باید حتما آموزش های لازم و ضروری کار با ابزار و تجهیزات را فرا گرفته باشد و با اصول و قواعد کار و خطرها و مسائل ایمنی کار آشنایی داشته باشد تا خطری به وجود میاد.
برای شروع کار ابتدا به یک دستگاه کمپرسور هوا جهت تولید هوای فشرده نیاز است ،در صنعت سندبلاست هوای فشرده دارای اهمیت زیادی می باشد به طوری که عملیات اجرای سندبلاست از لحاظ کمی و کیفی ارتباط مستقیمی با فشار هوایی که کمپرسور هوا تولید میکند دارد یعنی که فشار هوای مناسب جهت سندبلاست هفت بار یا صد و پنج پی اس آی می باشد که این هوای فشرده از طریق شیلنگ فشار قوی هوا به دیگ سندبلاست منتقل می شود،دیگ های سندبلاست هم در سایز ها و ابعاد مختلف موجود می باشد که مخزن مواد ساینده به شمار می رود .روش کار به این شکل می باشد که هوای فشرده کمپرسور از طریق اتصالات شیلنگ به قسمت زیرین دیگ سندبلاست منتقل می شود و وارد دیگ می شود و این هوا باعث ایجاد خلا در قسمت زیرین دیگ سندبلاست می شود و مواد ساینده را مکش کرده و مخلوط هوا و مواد ساینده به قسمت نازل سندبلاست هدایت می شود و به سمت سطوح مورد نظر پرتاب می شود و باعث ایجاد سایش سطوح و رنگ زدایی و زنگ زدایی و غیره می شود .
عملیات سندبلاست چون که توسط هوای فشرده و مواد ساینده انجام میگیرد پس باید دارای شرایط خاص خود باشند تا بتوان از آنها در اجرای سندبلاست کمک گرفت بنابراین هوای فشرده کمپرسور باید کاملا خشک و عاری از رطوبت و چربی باشد و همچنین فشار هوای مورد استفاده باید هفت بار باشد به طوری که اگر کمتر از این مقدار باشد سرعت اجرای کار کاهش پیدا می کند و اگر هم از این مقدار تجاوز کند به سطح مورد نظر آسیب می رساند .
مواد ساینده که در سندبلاست استفاده میشود باید سخت ،زاویه دار و عاری از گرد و خاک و غبار و مواد آهکی باشد و اندازه مواد ساینده می بایست با توجه به سطح مورد کار انتخاب شود .

مجموعه نوید بهسازی با استفاده از بهترین و به روز ترین روشها و تجهیزات خدمات سندبلاست را در حیطه کاری سطوح فلزی ،چوبی ،بتنی و آجری را به صورت پرتابل و کارگاهی ارائه می دهد و همیشه کیفیت را سرلوحه فعالیت خود قرار داده است و سالیان متمادی در راستای این امر مهم کوشیده و خود را خدمتگزار واقعی مشتریان میداند .
سند بلاست سطوح چوبی: از سندبلاست برای تمامی سطوح چوبی از قبیل : درب و پنجره ،صندلی و مبلمان و غیره می توان استفاده کرد که در واقع این روش راهکاری مناسب برای حفاظت از محیط زیست نیز محسوب می‌شود یعنی با سندبلاست سطوح چوبی و استفاده مجدد از آنها از قطع درختان و تولید محصولات چوبی جدید جلوگیری میشود و از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه می باشد . همچنین برای ظریف کاری و ساخت مبل و کارهای چوبی ازین روش برای حفظ و نگهداری در برابر آفات و سایر آسیب دیدگی ها استفاده می شود.

 

سند بلاست

 

سندبلاست فلزات: سندبلاست روشی مناسب و مقرون به صرفه برای رنگ زدایی و زنگ زدایی و ماسه زدایی از روی سطوح فلزات می باشد ،فلزات در مجاورت هوا با اکسیژن ترکیب میشوند که در نتیجه آن لایه ای از اکسید سطح فلز را می پوشاند ودر صورت ادامه یافتن این موضوع فلز به صورت کامل خورده و پوسیده می شود که برای جلوگیری از این اتفاق سند بلاست روش مناسبی می باشد. همچنین در صورتی که بخواهیم رنگ قبلی روی سطح فلز رو حذف کنیم و اجرای رنگ جدیدی داشته باشیم استفاده از سندبلاست در حذف یکنواخت رنگ و زبر کردن و آماده سازی سطح برای اجرای رنگ گزینه ای مناسب و موثر می باشد .

سند بلاست سطوح بتنی ،آجری و سنگی : چنانچه که قصد رنگ زدایی ،جرم زدایی و چربی زدایی و یا کارهای ظریف کاری و حکاکی را داشته باشیم بهترین و مناسب ترین روش برای این امر مهم سند بلاست می باشد که از لحاظ زمانی ،اقتصادی و پیشرفت کار بسیار جواب دهنده و موثر می باشد .

یکی از خدماتی که تیم ما در حوزه فعالیت سندبلاست ارائه می‌دهد ارائه این خدمات به مراکز صنعتی ،شرکت‌ها، سوله ها و کارگاه ها می باشد .سازه های سوله ها و کارگاه ها و سالن های صنعتی با گذشت زمان و بنابر دلایل و شرایط آب و هوایی و محیطی ممکن است دچار زنگ زدگی شوند یا رنگ پریدگی و از بین رفتن رنگ شوند که این مسئله موجب از بین رفتن فلز به کار رفته در سازه سوله و محیط کارگاهی می‌شود که برای رفع این مشکل ابتدا باید با سندبلاست این موارد رو از بین برد و برای جلوگیری از ایجاد دوباره زنگ زدگی و اصلاح یا ترمیم رنگ سازه ها شروع به رنگ آمیزی کرد . خدمات سندبلاست در حوزه صنعت و سوله ها بسیار پر کاربرد بوده و هست و ازین خدمات برای تمامی سازه ها و قطعات و ماشین آلات صنعتی می‌توان استفاده کرد و تمامی مشکلات مربوط به زنگ زدایی ،رنگ زدایی و چربی زدایی و سایر مشکلات دیگر قابل حل میباشد .
از خدماتی که لازمه و مکمل کار سندبلاست میباشد خدمات رنگ آمیزی میباشد که برای تمامی سازه ها ،قطعات و ماشین آلات لازم میباشد که این فرایند به افزایش استحکام و مقاومت و بالا رفتن طول عمر قطعات و سازه ها کمک بسیاری می‌کند و باعث زیبایی و زیبا دیده شدن محیط می‌شود.نماشویی نوید بهسازی

Call Now Buttonتماس با ما